Akü bakımı nasıl yapılır

Akü bakımı nasıl yapılır

4-5 ay kaderine terk edilen motosikletlerde akülerin elektrikleri, kutup başlarından çıkan kabloların bağlı bulunduğu elektronik aygıtlar nedeniyle tükenir. Bunun için birçok marka uzun süre kullanılmayacak olan motosikletin elektrik kablolarını akü kutup başlarından sökülmesini tavsiye eder.

Emniyet tedbirleri

Aküler şarj işlemi esnasında patlayıcı gazlar çıkarırlar. Şarj işleminin yapıldığı alanlar iyi havalandırılmalıdır.
Akü üzerinde ve çevresinde çalışırken daima koruma gözlüğü takın.
Akülerde oluşan hidrojen gazı son derece yanıcıdır. Kıvılcım, alev, yanan sigara, kaynak, sürtünme ve statik elektriğin boşalması gibi diğer tutuşturucu etkenleri akülerden uzakta tutun. Aksi taktirde gaz alev alıp, patlayabilir.

Araçtan bir aküyü sökerken önce (-) negatif olan kutup başını sökün, araca aküyü takarken ise önce (+) pozitif kutup başını bağlayın.

Şarjda doğrudan devreleri bağlamayın veya sökmeyin. Kıvılcımdan kaçınmak için, kablo başlıklarını bağlarken veya çıkartırken daima önce şarj ve test cihazlarını kapatın.

Sulu aküleri herhangi bir yana 45 °C’den fazla eğmeyin. Aküler ciddi yanıklara sebep olabilecek sülfürik asit içerirler, asit ile temas halinde, temas yerini bol su ile yıkayın. Göze asit kaçması halinde yıkamanın hemen arkasından tıbbi kontrolden geçin.

Donmuş aküyü  şarja bağlamadan önce 15°C’a kadar ısınmasını bekleyin.

Akü voltajının doğru yönde olduğunu görmeden araca takmayın.

Aküleri ve elektroliti çocuklardan uzak tutun.

Talimatları okuyun ve uyun.

Atlama kablosu ile araç çalıştırmalarda; önce iki akünün de pozitif (+) kutuplarına kabloları bağlayın, sonra diğer kabloyu, kurtarıcı ve arızalı aracın negatif (-) kutuplarına bağlayın. Bağlantı, toprak kablosunun bağlı olduğu şaseden mümkün olduğu kadar uzakta yapılmalıdır. Aracın çalıştırılmasından sonra işlemin tersini yapın.

Sulu Aku

Test işlemleri

EMNİYET TEDBİRLERİNİ YERİNE GETİRİN.

Bir aküyü kontrol ederken test etmeden önce daima aşağıdaki durumlara karşı kontrol edin:

 1. Yerinden oynamış, gevşemiş veya kopmuş kutuplar
 2. Çatlak-kırık kutu veya kapak
 3. Çıkmış, kırılmış veya delikleri kapanmış buşonlar, tıkanmış gaz çıkış delikleri

Eğer akü hasarlı değil ise bir sonraki adım ile devam edin.

Şarj Seviyesinin Ölçülmesi 

Hassas bir voltametre ile açık-devre voltajını ölçün.

NOT:  hiçbir zaman araçta veya dışarıda şarjdan yeni çıkmış bir akünün şarj durumu ölçülmez. Bu durumda yanıltıcı bir yüksek voltaja sahip yüzey şarjı vardır. Yüzey şarjını almak için aküyü 15 x 15 A ile veya araçta ise uzun ön farları 15sn. açık tutarak deşarj edin.

Eğer şarj durumu

 1. En azından %75 (yaklaşık voltaj=12.4 *V) şarj var ise yükleme testine geçin
 2. %75’ten daha düşük şarj varsa akümülatörü yükleme testinden önce verilen yönteme göre şarj edin.

Voltaj ve yoğunluklar akümülatörün tasarımına göre değişik değerlerde olabilirler.

Yükleme Testi 

Yük altında akümülatör testi ve sonuçlarının değerlendirilmesi kullanılan cihazların sistemine bağlıdır. Yükleme testi ve sonuç değerlendirilmesi cihaz talimatına göre yapılır.

Aracın Elektrik Donanım Kontrolü 

Yeni bir akümülatörü takarken veya arızalı bir akümülatör geldiğinde aracın akü ile ilgili elektrik donanımına bakın. Araçta meydana gelebilecek en yaygın hata aşırı şarj veya eksik şarj etmedir. Alternatör çıkış voltajının normal bir akü ile ve tam gaz verirken Hibrit aküler için 13,8 – 14,4 volt arasında olup olmadığını ölçün, Ca-Ca aküler için 13.8-14.8V arası voltaj çıkışı uygundur. (12V’luk araçta)

NOT: Elektronik devre ve kodlamaların akünün çıkarılışı ile hafıza kaybına uğradığı araçlarda, akümülatörü sökmeden önce ikinci bir akü veya özel cihazı devreye sokarak sistemin kesilmesini önleyin.

Şarj

EMNİYET TEDBİRLERİNİ YERİNE GETİRİN

Buşonu (kapağı) açılabilen akülerde şarj süresi 20°C – 35°C arasında bütün hücrelerdeki elektrolit yoğunluğunun 1.280 g/cm3 olmasına bağlıdır. Bu değere erişildiğinde şarj kesilir. Yarım saat dinlendirilen aküde elektrolit seviyesi maksimum çizgisine ayarlanıp üzeri silinerek araca takılır. Sulu şarjlı olarak bekleyen veya müşteriden gelen deşarj aküler şarj seviyelerine göre aşağıdaki çizelgelerde verilen akım ve sürelerde şarj edilirler. Ancak kullanılmış akülerde istenilen yoğunluğa çıkmayabilir. Bu akülerde şarjın son iki saatindeki düzeltilmiş yoğunluk değişmemiş ise yapılan şarj yeterli görülür. Buşonu açılmayan tam kapalı akümülatörlerde, voltaj değerlerine göre şarj uygulanır.

 1. Şarj cihazının açık olmadığından emin olun.
 2. Aküde şarj seviyesini tespit edin.
 3. Aküyü şarj cihazına bağlayın. Pozitif-pozitife, negatif-negatife. Kutup bağlantısını ters yapmamaya dikkat edin.
 4. Şarj cihazında özellik ve kullanım talimatına göre istediğiniz akım ve voltaj değerlerini seçip şarja bağlayın.
 5. Şarjdan sonra uçları ayırmadan önce ilk olarak şarj cihazının kapatın.
 6. İlave şarjın gerekip gerekmediğini tespit etmek için açık devre voltajı ve göz yoğunluklarını ölçün.

Aku Sarj

Şarj cihazına buradan ulaşabilirsiniz.

Aküye konan fazla suyun motosiklete zararı var mıdır?

Aküye fazla koyulan saf su daha sonra taşırma yapacağından motosikletin şasi ve boya kısımlarına asit tahribatı yapacaktır.

İşleyen Demir Pas Tutmaz

Aküyü kurtarmanın bir yolu da en çok iki hafta kadar aralıklı periyotlarla motosikleti olduğu yerde çalıştırmaktır. Böylece aküden elektrik alış verişi olur ve akü canlanır. Motor devri ne kadar üst rakamlardaysa akünün o kadar hızlı şarj olacağı da unutulmamalıdır. Motosikletin çalıştırılmasıyla kartere süzülen yağ, motorun iç aksamlarına yeniden ulaşarak makinenin yağlanmasını sağlar.

Fakat bazen ömrünü doldurmuş olan aküler kutup başları da sökülse şarj da edilse kurtarılamazlar. Bu şekilde şarj tutmayan aküyü geri dönüşüme göndermek ve yerine yenisini edinmekten başka çare yoktur.

Yeni akü seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

Oksitlenme

Hava teması dolayısıyla akü başlarında zamanla oksitlenme oluşur. Oksitlenmiş olan akü başları ek direnç yaratarak aküye zarar verir. Sıcak suyla yıkandığında kolayca temizlenebilen oksitlenmeyi engellemenin en iyi yolu; kutup başları ve kelepçede açıkta kalan kısımlara vazelin sürmektir.

30°C sıcaklık ortamında bekleyen akü, 15-29°C aralığında bekleyene oranla iki kat daha çabuk deşarj olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında motosikletleri güneş altında uzun süreli park etmek aküye zarar verecektir.

Editör

ikitekerim
Bisiklet ve Motosiklet dünyasına ait tüm seçkin markaları ve kullanıcı ihtiyaçlarını bir araya getirmek amacıyla kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur.