Bisiklet güvenlik kuralları

Bisiklet güvenlik kuralları

Bisiklet bir spor ve ulaşım aracıdır. Trafikteki araçların ve yayaların arasında en kırılgan olan da bisiklet sürücüsüdür.

Bu nedenle güvenlik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım!

Her bisikletli bir gün düşer; öncelikle kask ve eldiven takın, başı ve elleri korumak oldukça önemli.

Yola çıkmadan önce lastiklerinizin havasını, frenlerinizin performansını, vitesinizin durumunu yani kısaca aracınızı kontrol edin.

bisiklet kontrolü ikitekerim

Gör ve görül; Arka ve ön aydınlatmalarınızı mutlak suretle takın çalıştıklarından emin olun kendinizin de görünür olması için gündüz sarı, turuncu, kırmızı geceleri de beyaz ve yansıtıcı kıyafetler giyin.

Reflektif Elbise ikitekerim

Aracınızı sürerken müzik dinlemek, telefonla konuşmak yola vereceğiniz dikkati azaltacağı için yapılmamalıdır. Bkz. Cep telefonu ve dikkat dağıtıcı davranışlar yazımız. Her an, her yerden bir yaya, araç, kedi ya da köpek çıkabilir. Bu yüzden önünüze baktığınız kadar park etmiş araçlara ve bulunduğunuz yola çıkan yollara bakın, olası tehlikeleri öngörmeye çalışın.

bisiklet olası kaza ikitekerim

Yolun sağından seyir etmeyi tercih edin ancak araçların kapılarının açılabileceğini de unutmayın. Yaklaşık 1.5 metre kadar açıktan gidin.Yolun sağından seyir edeceksiniz diye kaldırıma da çok yanaşmayın. Normalde sıkıntı çekmeyeceğiniz küçük bir denge kaybında kaldırıma çarpıp düşebilirsiniz. Bu daha fazla zarara neden olabilir.

bisiklet olası kaza

Hız kesme tümseklerine, çukurlara ve özellikle gittiğiniz yönde olukları olan rögar kapaklarına karşı dikkatli olun.

hız tümseği

Kavşaklarda, eğer dönüş yapmıyorsanız, biraz daha mesafe varken düz giden şeride geçin. Bu şeride geçerken yine de dikkatli olun. Aksi halde tam dönüş sırasında şerit değiştirmek zorunda kalır ve kendinizi daha büyük tehlikeye atarsınız.

otomobil bisiklet yol kazası

Özellikle inişlerde yolu ortalayıp otomobillerin arasına girmek, en sağda gidip bir otomobil kapısına yahut bir canlıya çarpmaktan çok daha güvenlidir.

Yol Kenarı Kaza ikitekerim

Dönüşlerde kolunuzla döneceğiniz yolu göstererek “sinyal” verin.

Bisiklet sürücü sinyalleri ikitekerim

Ağır araçların arkasından seyretmek, toplu taşıma araçlarının yolcularının iniş biniş yapacağı duraklarda aracın sağından geçmek de tehlikelidir.

toplu taşıma bisiklet kazası ikitekerim

Hızlı giderken ya da iniş yaparken frenlerinizi eşit kullanın. Sadece ön freni kullanmayın yahut yine sadece arka freni kullanmayın aksi hallerde kaza kaçınılmazdır.

bisiklet freni eşit kullanma ikitekerim

Diğer araçların sürücüleri sizi görmeden yanlışlıkla yahut bilerek sıkıştırabilir, haddini bildirmek haklı olduğunuzu bildiğiniz durumlarda sizi mutlu edebilir. Ancak bırakın yollarına gitsinler. Unutmayın siz de bir araç kullanıyorsunuz, içinde bulunmak istemeyeceğiniz sonuçlara yer verecek davranışlarda lütfen bulunmayın.

vin diesel

İyi seyirler.

Editör

ikitekerim
Bisiklet ve Motosiklet dünyasına ait tüm seçkin markaları ve kullanıcı ihtiyaçlarını bir araya getirmek amacıyla kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur.