Yeni çipli ehliyet

Yeni çipli ehliyet

Yeni tip sürücü belgesi almak değiştirmek ve yenilemek isteyen sürücüler, 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet adresinden randevu alabilecekler. Sürücü belgelerini yenilemek isteyen sürücülerin, randevu işlemi sonrasında aşağıdaki belgelerle randevu aldıkları trafik tescil kuruluşuna başvuru yapmaları yeterli. Randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin ve cep telefonu numarasının bulunması gerekmektedir. Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

Yeni sürücü belgeleri için sürücülerden aşağıdaki belge ve işlemler istenecek:

  1. Eski sürücü belgesi
  2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  3. Sürücü sağlık raporu
  4. 15 TL (13 TL değerli kâğıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
  5. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
  6. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

01 Ocak 2016 tarihinden itibaren eski tip sürücü belgeleri 5 yıl içerisinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilebilecek. Belirlenen süre içerisinde değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacak. Yeni tip sürücü belgeleriyle sürücüler Uluslararası Sürücü Belgesi almaksızın 84 ülkede araç kullanabilecekler.

Başvuruları onaylanan sürücülere, 15 gün süreyle geçerli “Sürücü Belgesi Yerine Geçen Belge” verilecek. Tek merkezden basımı yapılan sürücü belgeleri, başvuru esnasında belirtilen adrese posta kanalıyla ücretsiz gönderilecek.1 Ocak 2016’dan itibaren, ilk defa sürücü belgesi alacaklar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilenlerden yeni sürücü belgesi alacaklar, sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Ehliyet için sağlık raporu veren kuruluşlar nelerdir?

Sürücü ve sürücü adaylarının muayene işlemleri de artık, Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan özel sağlık kuruluşlarında görevli tabip veya uzman tabip tarafından yapılması zorunlu hale getirilecek. Bu kurumlara ait sağlık raporları geçerli sayılacak.

Sağlık engelse ehliyet geri alınacak

Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel aşikâr bir değişikliğin görülmesi ve tespiti halinde, trafik görevlilerince sürücü belgesi geçici olarak geri alacak. Ehliyeti geri alınan kişinin ‘Sürücü Olur’ sağlık raporu alması sağlanacak. Sürücü belgeleri geçici olarak geri alınan kişilerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılan muayeneleri sonucunda düzenlenen sağlık raporuna göre işlem yapılacak. Gerekli sağlık şartları sağlanmadıkça bu kişilere sürücü belgeleri iade edilmeyecek. Sağlık şartları bakımından sürücülüğe engel bir halinin olmadığı veya mevcut olan bu halin bilahare ortadan kalktığı sağlık raporuyla tespit edildiği takdirde, sürücü belgesi kişiye iade edilecek.

Müracaat sırasında Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları kapsamında sağlık raporu istenecek. Bu şekilde yenilenen sürücü belgeleri için harç alınmayacak.

Sağlık raporuna itiraz edilebilir mi?

Sürücülük için başvuran adaylar, kendileri adına düzenlenen rapora itiraz edebilecek. Raporun verildiği ilin İl Sağlık Müdürlüğü’ ne başvuruda bulunabilecek.

Ayrıca sürücü adayı veya sürücünün sağlık şartları nedeniyle araç kullanması belirli şartlara bağlanmış olanlar ise bu şartlar altında kod numarası tanımlanarak sağlık raporu yazılacak.

Uygulama ile birlikte sürücülerin sağlıklı şekilde trafiğe çıkması ve trafik kazalarının biraz da olsa önüne geçilmesi hedeflenmekte.

 

Editör

ikitekerim
Bisiklet ve Motosiklet dünyasına ait tüm seçkin markaları ve kullanıcı ihtiyaçlarını bir araya getirmek amacıyla kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur.